Az elvándorlás gazdasági hatásai

Utolsó módosítás: 2020. február 13.

Az Eszterházy Károly Egyetem Gazdaságtudományi Kara is képviseltette magát az Egri Norma Alapítvány Együttműködések a szomszédos országbeli fiatalokkal az Egri Norma Alapítvány szervezésében című, EFOP-5.2.2-17-2017-00080 azonosítószámú projektben megrendezésre került Közös szakmai programok szervezése, megtartása a Partnerekkel rendezvényen.

Az Egerben 2020.01.28-án a Megyeházán megszervezett programon Matiscsákné Lizák Marianna egyetemünk Közgazdaságtan Tanszékének oktatója tartott „A fiatalok elvándorlásának gazdasági hatásai" címmel előadást. Előadásában az alábbi témaköröket érintette: A vándorlás, mint társadalmi jelenség pozitív hatásai (a népességfogyás csökkenésével, illetve a gazdaság élénkítésével összefüggő) és negatív hatásai (az emberkereskedelem, az agy-elszívás, a termékenységi ráta változása) az érintett országok és egyén szintjén. A kivándorlást előidéző tényezők a push (taszító) faktorok, a bevándorlást támogató a pull (vonzó) faktorok, melyek között a gazdasági természetűek a legerősebbek. Az elvándorlás hatásai a befogadó és küldő országok GDP-jére, munkaerőpiacára, stb.
Az előadás interaktív volt, a környező országokból (Szlovákia, Románia) érkezők is elmondták saját tapasztalataikat.